Dawna reprezentacyjna willa Henryka Piontka, górnośląskiego starosty, od połowy lat 70. XX wieku pełni funkcję miejskiej biblioteki. Budynek powstawał w latach 1910-1920, kiedy w architekturze dominował styl secesyjny. W 2018 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna przeszła generalny remont, którego celem była m.in. modernizacja wnętrz i adaptacja pomieszczeń do potrzeb pracowników i czytelników. W tej realizacji kluczowy był wybór oświetlenia, który w miejscu takim jak biblioteka ma niebagatelne znaczenie.
Do niestandardowych pomieszczeń
W pokojach i gabinetach zamontowane zostały podłużne oprawy MASTER o wymiarach 1200x300x10 cm. Na korytarzach znalazły się z kolei panele MASTER kwadratowe o wymiarach 60×60 cm. Panele mają możliwość montażu modułu awaryjnego. Wykorzystano je także na poddaszu zaadaptowanym na część biurową. Dobrze skomponowane światło LED ze światłem dziennym zapewnia komfortową pracę w pomieszczeniu o nieregularnej wysokości, gdzie dominują skosy.
Ograniczony dostęp do światła
Panele MASTER zostały wykorzystane także w pomieszczeniach w podziemiach biblioteki, przeznaczonych do pracy, m.in. w archiwum. W miejscach z ograniczonym dostępem do światła dziennego wybór oświetlenia sztucznego ma niebagatelne znaczenia dla zdrowa i samopoczucia. W wąskich korytarzach i na małych powierzchniach sprawdziły się mniejsze oprawy – zastosowano tam mniejsze gabarytowo oprawy natynkowe MATIS.