1. Nie ograniczaj się do jednego motywu
Rodzice często chcą dogodzić swoim dzieciom spełniając ich zachcianki. Jest to miły gest, niestety czasem z krótkotrwałym efektem. Małe, ale i tak naprawdę wszystkie dzieci są zafascynowane postaciami z kreskówek, bajek, swoich ulubionych książek czy komiksów. Pokój z wyraźnym motywem postaci Elsy z Krainy Lodu czy Zygzaka McQueena z animowanych Aut może wyglądać naprawdę efektownie. Tak zaprojektowane wnętrze może się jednak stać problemem w zetknięciu z dziecięcą skłonnością do szybkiej i częstej zmiany zainteresowań. Pokój w 100% urządzony w jednym nurcie tematycznym, może wymagać wkrótce kolejnej, gruntownej zmiany aranżacji. Chcąc zadbać o komfort naszych pociech, warto postawić na detale nawiązujące do aktualnych ulubionych postaci czy bohaterów, np. w postaci wieszaków o różnych kształtach oraz kolorach, które są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim efektowne.
2. Postaw na stonowane, ale radosne kolory
Chcemy, aby pokój naszego dziecka był dla niego ulubionym miejscem, w którym chętnie spędza czas i jest swego rodzaju „oazą”. Dzieci jednak często przejawiają upodobanie do jaskrawych, neonowych kolorów. Oczywiście, mogą one być częścią naprawdę ciekawych aranżacji i teoretycznie takie określane mianem krzykliwych dobrze wpisują się w pokój dziecięcy. Podobnie jednak jak z motywem bajkowym i w tej sytuacji kolory mogą się szybko znudzić dziecku, które będzie chciało zmian. Warto również wiedzieć, że intensywne kolory ścian mogą pogarszająco wpływać na koncentrację dziecka przy nauce oraz przy zasypianiu. Z tego powodu najbezpieczniejszą i najlepszą opcją kolorystyczną dla pokoju dziecięcego zdecydowanie będą pastele.
3. Pamiętaj, że meble też „powinny rosnąć”
Meble stworzone na wymiar pod nasze indywidualne oczekiwania potrafią wyglądać naprawdę efektownie tworząc dobrze zorganizowaną całość. Pamiętajmy jednak, że nasze maluchy wciąż rosną, a dopasowywanie mebli do ich aktualnego wzrostu nie będzie dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Wkrótce więc zarówno łóżko, biurko jak i krzesełko szybko przestaną odpowiadać naszym pociechom, a my staniemy przed zadaniem zakupu nowych mebli.
4. Puchaty dywan to niekoniecznie dobra opcja
Nieważne, ile mebli wstawimy do pokoju, jak wygodny, bujany fotel dobierzemy do aranżacji pokoju, w rzeczywistości nasze pociechy większą ilość czasu spędzają bawiąc się na podłodze, a konkretnie na dywanie. Oczywiście, pragniemy zapewnić im bezpieczeństwo i wygodę podczas zabaw, wybierając dywany jak najbardziej włochate, puszyste, a przede wszystkim miękkie. W rzeczywistości jednak, nie jest to najlepsze rozwiązanie. W takiego typu dywanie znacznie łatwiej gubią się klocki i inne mniejsze zabawki. Dość trudne już utrzymywanie porządku przez najmłodszych, staje się dodatkowo trudniejsze, a same zabawki ukryte w dywanie mogą przyczynić się do nabycia kontuzji.
5. Wpuść więcej światła
Wzrok naszych dzieci jest dzisiaj wciąż narażony na bodźce – kiedy korzystają z tabletu, czytają książkę lub grają na komputerze. Jedynym źródłem oświetlenia w pokoju dziecięcym nie może być tylko główny żyrandol. Owszem, dobrze położone oświetlenie, np. na środku pokoju ułatwia zabawę i relaks, ale nie wystarcza do odrabiania lekcji. Dzieci potrzebują wygodnego światła na biurkach i lampek nocnych obok łóżek. Przy aranżacji pokoju warto wspólnie przedyskutować tę kwestię i zdecydować, gdzie przydałyby się dodatkowe źródła światła – warto sprawdzić ofertę oświetlenia GTV.
6. Przygotuj miejsce na mały bałagan
W dzisiejszych czasach dzieci rzadko mają za mało zabawek. W dziecięcych pokojach bardzo szybko robi się bałagan. Warto jednak uczyć dzieci porządku od najmłodszych lat. Aby tak się stało, małe dzieci potrzebują miejsca, w którym mogą umieścić swoje zabawki. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie sprawdzonych akcesoriów meblowych GTV, szuflad systemowych, wysuwanych koszy i segregatorów. W pokoju dziecka dobrze sprawdzą się także lniane worki.
7. Wyobraźnia Twojego dziecka to Twój najlepszy projektant
Małe dzieci nie zawsze są świadome własnych potrzeb, ale rodzice nie powinni samodzielnie projektować aranżacji ich pokoju. Nasze pociechy może nie wybierają świadomie mebli, które odpowiadają ich potrzebom, ale z pewnością wiedzą, jaka kolorystyka, motywy i dekoracje przypadną im do gustu. A w końcu to dziecko będzie spędzało czas w tym pięknie urządzonym pokoju!